Historie SDH Ostředek II.
- Podrobnosti
- Kategorie: SDH Ostředek
- Zveřejněno: 18. 2. 2006 22:57
- Napsal Ostredek
- Zobrazeno: 2032
V roce 1990 došlo k přejmenování ze ZO SPO na SDH Čech, Moravy a Slezska. Ostředek měl možnost získat nákladní auto neplatným převodem. Na výroční schůzi v listopadu 1990 byly provedeny změny ve vedení organizace. Za předsedu byl zvolen Jan Šramota, jednatelkou .Marta Bartošová, velitelem František Nerad a preventistou Milan Kobián. Ve výboru dále pracovali: Bohuslava Neradová, Jindřich Nenáhlo, Miroslav Lejček, Jaroslav Drož, Petr Lisý a Miloslav Nerad.
Členové vykonávali pravidelné preventivní protipožární prohlídky obytných domů a dalších objektů v obci jako je domov důchodců a učiliště Jawa.
V květnu roku 1991 se v Českém Štemberku konala soutěž v požárním sportu, kde byla poškozena stříkačka. Nebyla voda v nádrži. Byla nutná oprava, která stála 8.000,- Kč. Ostředek dostal nabídku od SDH Růženín na koupi stříkačky S16, ale nakonec se schválilo koupení jiné stříkačky. Byla to PS – 12 za 21.000,- Kč. Zaplatil ji Obecní úřad. Sbor získal nákladní auto, které bylo přihlášeno 20. června.
V roce 1992 se ve Vranově konala oslava 100. výročí založení sboru. Ostředek se těchto oslav zúčastnil. Za člena byl přijat Bohuslav Stibůrek.
Roku 1993 se nekonala soutěž, z důvodů nedostatku mladých členů.
V roce 1994 se situace opakovala. Nebyl potřebný počet mužů – neúčast na soutěži. Za novou členku byla přijata pouze jedna žena Jiřina Tarantová.
Roku 1995 nastal zlom a byli přijati noví členové: Petr Sadílek, Luboš Kapal, Michal Škvor a Josef Dvořák. Obecní úřad koupil od JZD Avii, která byla za pomoci členů opravena a dovybavena tažným zařízením pro stříkačku. Byly zakoupeny 3 nové hadice a stejnokroj pro velitele. Ostředek po odmlce opět vyslal své družstvo na okrskovou soutěž (do Hvězdonic). Přestože nakonec nesplnilo všechny disciplíny a nebylo hodnoceno, byl položen základ příštích úspěchů.
Na valné hromadě konané 13. prosince 1996 se ustanovil nový výbor v tomto složení: František Veselý- starosta, František Nerad- velitel, Jindřich Nenáhlo- pokladník, Marta Bartošová- jednatelka, ing. Jana Strnadová- kronikářka, Milan Kobián- preventář, Josef Dvořák a Bohuslav Stibůrek- strojník, ostatní členové výboru- Jaroslav Drož, Bohuslava Neradová a Michal Škvor. Členové revizní komise byli Jan Šramota, Luboš Kapal a Vlasta Císařová. Za nového člena byl přijat Radek Paducha. Stav členů ke dni 1. prosince 1996 byl 51 členů, z toho 21 žen.
Dne 24. května 1997 se sbor zúčastnil okrskové soutěže, uspořádané k oslavě 100. výročí založení sboru v Třemošnici, kde muži obsadili 1. místo. Obecní úřad zakoupil nákladní auto značky Avie od SPT Telekom. Bylo 8 let staré a mělo zavěsné zařízení na stříkačku. V červenci náš sbor prokázal solidaritu a pomohl lidem postiženým povodněmi částkou 1000,- Kč.
Začátkem roku 1998 byli přijati noví členové: Lenka Vosádková, Naďa Havlová, Alena Kučerová, Hana Nenáhlová, Zdena Nenáhlová, Petra Pokorná, Blanka Strnadová, Klára Zimová, Klára Kučerová, Marek Škvor a Radek Štěch.
Tento rok byla největší událostí oslava 100. výročí založení hasičského sboru. Oslava se konala 23. května na fotbalovém hřišti v Ostředku. Zahájení bylo provedeno u pomníku padlých spoluobčanů za první světové války slavnostním projevem starosty obce ing. Jiřího Škvora a položením věnce. Průvod občanů a hasičských sborů, které se zúčastnily okrskové soutěže, došel za doprovodu hudby na hřiště, kde se konala oficiální část oslavy. Byl přednesen projev a 28 členům byly předány plakety a malý dárek.V průběhu oslavy jsme mohli shlédnout vystoupení mažoretek, starou techniku z Vranova a profesionálové z Benešova nám předvedli vyprošťování osoby z automobilu pneumatickými nůžkami. Po skončení oficiální části se konala okrsková soutěž v běhu na 100 metrů a v požárním útoku, kde zazářili naši muži a po delší odmlce se předvedly i ostředecké ženy. Pro tuto příležitost byly ženám nakoupeny modré montérky a mužům nové stejnokroje. Večer byla oslava zakončena taneční zábavou a všichni se shodli, že se vydařila.
V květnu 1999 se Ostředek ve složení žen i mužů zúčastnil okrskové soutěže v Divišově, kde se ženy umístnily na prvním místě a postoupily do okresní soutěže, která se konala v červnu ve Vlašimi. Muži skončili v Divišově na 2.místě.
V červenci hořel stoh nad Ostředkem směrem k Čakovu. Hasiči z Benešova dostali požár pod kontrolu a stoh se za našeho dozoru nechal dohořet.
Sbor v průběhu roku dostal od obecního úřadu dotaci 10.000,- Kč. Proto mohly být zakoupeny dvě savice a sací koš, to vše v hodnotě 10.187,- Kč.
Muži se zúčastnili námětového cvičení za účasti dvou stříkaček. Na podzim se Ostředek zúčastnil memoriálu Františka Procházky v Divišově, poprvé se na něm představil i nově vytvořený B-tým mužů.
Na valné hromadě 10. prosince 1999 byl zvolen nový výbor: starosta František Veselý, náměstek starosty Petr Sadílek, velitel František Nerad, zástupce velitele Michal Škvor, strojník Bohuslav Stibůrek, preventář Milan Kobián, jednatelka Marta Bartošová, hospodář Jindřich Nenáhlo, vzdělavatel Marek Škvor, referentka žen Pavla Dušková, kronikářka ing. Jana Strnadová, referent MTZ Jiří Schovánek, referent CO Jaroslav Drož. Revizní komise: Jan Šramota, Vlasta Císařová, Luboš Kapal. Byli přijati i noví členové: Tomáš Sadílek, ing. Marek Škvor, Jan Schovánek, Jiří Schovánek a Josef Měchura. Stav členů ke dni 10. prosince 1999 byl 63 členů – z toho 40 mužů a 23 žen.
Dne 25. května 2000 se konala soutěž v Choraticích při příležitosti oslav 100. výročí založení místního sboru. Ostředek nemohl chybět, vyslal 2 týmy mužů a jedno družstvo žen. A- tým s převahou zvítězil a zajistil si účast na okresním kole, kde skončil díky nevydařené štafetě uprostřed startovního pole. Ženy byly o stupínek horší a získaly pohár za 2.místo. Béčko bylo v okrsku 3. a celkově 6.
Byla utvořena zásahová jednotka obce, obdržela dekret a byla zařazena mezi zásahové jednotky okresu. Hasiči obdrželi příspěvek od obecního úřadu v hodnotě 10.000,- Kč. Tohoto roku byly přijaty dvě nové členky: Sadílková Lucie a Pavelková Renata.
V roce 2001 byla zakoupena vývěva na stříkačku PS 12. Na okreskové soutěži v Divišově, kam Ostředek opět vyslal 3 družstva, si ženy díky vítězství již podruhé vybojovaly postup do okresní soutěže. Áčko mužů vinou početní oslabení skončilo až druhé za vítězným Vranovem.
Na počátku roku 2002 bylo přijato 11 nových členů, kteří se již zúčastnili okrskové soutěže ve Vranově. Byli to: Dvořáková Jana, Holubková Radka, Kocábek David, Lundák Jaroslav, Macháček František, Měchura Zdeněk, Nerad František ml., Proškin Dimitrij, Šilhavý Josef, Štěch Martin, Špalek Eda ml. Soutěž byla uspořádána při příležitosti 110. výročí založení vranovského sboru. Družstvo žen postoupilo z druhého místa do okresního kola, kde se umístili na pěkném 5. místě z 15-ti družstev. Ostředečtí hasiči se prvně představili s 3 družstvy mužů, C- tým mladých hasičů zde především sbíral zkušenosti. Áčko se po delší době díky nepovedenému útoku nevešlo na stupně vítězů a skončilo až 4.
V létě se hasiči z Ostředka zúčastnili soutěže v Býkovicích a na podzim jako tradičně na memoriálu v Divišově.
V srpnu byla celá republika postižena povodněmi, které se nevyhnuly ani naší obci. Náš sbor se aktivně podílel na odstraňování jejich následků v rámci obce. Mimo to byl zaslán příspěvek 1000,- Kč na oblasti, které byly zasaženy povodní nejvíce.
V roce 2003 zakoupil obecní úřad hasičům zánovní stříkačku PS-12 pro účely požárního sportu. Zásahová jednotka obce se zúčastnila nočního taktického cvičení v obci Sedlec-Prčice. Toto cvičení mělo velký přínos pro náš sbor, protože jsme si vyzkoušeli použítí požární techniky a organizaci při požáru v praxi. Jsme tak lépe připraveni na skutečný zásah.
Zkušenosti jsme zhodnotili hned v červenci tohoto roku při požáru autovrakoviště firmy Mašek. Zásah proběhl úspěšně. Přijela i jednotka z Benešova a naše hadice byly již nataženy. S jejich pomocí byl požár uhašen. Byla nám udělena pochvala od zásahového sboru Benešov za rychlý a úspěšný zásah.
Okrsková soutěž se konala v Třeběšicích. Áčkaři si odvezli pohár za druhé místo, béčko bylo 4. a céčko na sedmém místě. Ženy byly opět stříbrné.
Kromě okrskové soutěže bojovali ostředečtí hasiči na letních soutěžích v Býkovicích a Záhoří a také na memoriálu v Divišově.
Koncem srpna podnikli hasiči výlet do Krkonoš s cílem zdolat vrchol Sněžky, což se jim také povedlo a na nejvyšší hoře ČR zavlála hasičská vlajka. Den nato hasiči podnikli výlet do Adršpašských skal.
V únoru 2004 byly vyřešeny restituční nároky a musela se vyklidit požární zbrojnice pod dálnicí, která stála na soukromém pozemku. Většina hasičské techniky byla uložena do místní sokolovny a kolny v areálu SPZV.
Během dubna a května byli přijati noví členové: Malina Petr, Schovánková Dana, Schovánek Martin, Mašín Josef a Marečková Ivana.
Zásahová jednotka obce (5-ti členná) se v dubnu a říjnu zúčastnila nočních taktických cvičení v Netvořicích a Všechlapech.
Dne 22. května se v Ostředku konala okrsková soutěž na „cikánském palouku“ pod dálnicí. Do boje o poháry byly nasazeny 4 družstva – 3 mužské týmy a 1 ženy. Družstvo „A“ nezklamalo a vybojovalo 1. místo, což je nominovalo do okresního kola, které proběhlo v září ve Vlašimi. Céčkaři dosáhli historického úspěchu, když si odnesli pohár za 3.místo. Na stejné pozici skončily také ženy.
Bylo nutné nakoupit 8 helem pro požární sport, protože staré helmy již nesplňovaly potřebná bezpečnostní kritéria.
V červnu náš sbor zasahoval u požáru stodoly v Bělčicích.
Během léta podnikli hasiči dvě několikadenní cyklistická soustředění. První směřovalo na kopcovitou Šumavu a druhé do jižních Čech.
Mužstvo „C“ náš sbor úspěšně reprezentovalo na tradiční letní soutěži v Býkovicích pod Blaníkem – 4. místo.
Na valné hromadě konané 17. prosince 2004 se ustanovil nový výbor: starosta Petr Sadílek, náměstek starosty ing. Marek Škvor a František Veselý, velitel František Nerad, zástupce velitele Michal Škvor, strojník Jiří Schovánek, preventář Milan Kobián, jednatelka Marta Bartošová, hospodář Jindřich Nenáhlo, vzdělavatel Marek Škvor, referentka žen Lucie Sadílková, kronikářka ing. Jana Strnadová, referent MTZ Jiří Schovánek a referent CO Jaroslav Drož. Revizní komise: Jan Šramota, Vlasta Císařová a Luboš Kapal.
Sezóna roku 2005 byla započata denním námětovým cvičení v Divišově, kterého se zúčastnila zásahová jednotka obce.
V dubnu pořádali hasiči tradiční pálení čarodějnic, kde se sešel hojný počet obyvatel naší obce. Při tom se opékalo prase.
V květnu se konala okrsková soutěž ve Všechlapech, kam Ostředek vyslal jen 2 týmy mužů a jeden žen. Družstvo „A“ jelo s úmyslem obhájit loňské vítězství a to se jim podařilo. „C“ nenavázal na 3. místo z roku 2004 a obsadil až sedmé místo. Ženy opět obsadily bronzovou příčku.
Náš sbor se také účastnil brigád. V červnu to byl sběr kamene, za který jsme dostali prase, které jsme na tradičním každoročním ukončení sezóny opekli a snědli.
V říjnu se zásahová jednotka obce opět zúčastnila nočního taktického cvičení v Miličíně. V témže měsíci jsme zasahovali u požáru kotelny v rodinném domě č.p. 81. Na místě jsme byli včetně hasičské techniky 15 minut před příjezdem HZS Benešov. Naštěstí se požár podařilo lokalizovat ještě před naším příjezdem, a tak jsme alespoň do nočních hodin pomáhali s vyvážením doutnajícího uhlí.
Dne 1. listopadu 2005 členové sboru zorganizovali první brigádu na výstavbu nové zbrojnice za restaurací.
Stav členské základny ke dni 16. prosince 2005 činil 70 členů, z toho 44 mužů a 26 žen.